فنی

بهبود شرایط کاری کمپرسورهای رفت و برگشتی گاز و کاهش زمان توقف تولید


بسیاری از واحدهایی که از کمپرسورهای پیستونی گاز استفاده می‌کنند مانند پالایش‌گاه‌ها و واحدهای پتروشیمی به دلیل شرایط سخت کاری و نتیجتاً خرابی قطعات کمپرسور، متناوباً با مشکل توقف تولید روبرو می‌شوند.

عمده‌ترین این مشکلات عبارتند از خرابی والو‌ها بر اثر عبور مایعات همراه گاز و یا کثیف بودن گاز و نیز صدمه دیدن پکینگ‌ها، رینگ‌های پیستون و رایدر رینگ‌ها.

خرابی والوهای کمپرسور به‌طور کامل قابل پیشگیری است. این پیشگیری با نصب والو‌های CPI عملی می‌شود و عمر رایدر رینگ‌ها، پیستون رینگ‌ها و پکینگ‌ها با نصب قطعات CPI که از مواد پلیمری مخصوص تولید می‌شوند به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابند.

 

 

بسیاری از مشتریان ما با استفاده از این محصولات قادر شده‌اند زمان عملیاتی کمپرسورهای خود را در فاصله بین توقف‌های تعمیراتی تا ۱۶۰۰۰ ساعت (۲سال) افزایش دهند.

با توجه به نقش حساس و حیاتی کمپرسورها در تولید، روشن است که بهبود قابلیت اعتماد و افزایش عمر کاری آنها تا چه اندازه اهمیت دارد.

ما با همکاری شرکت CPI از سال ۱۳۷۶ به معرفی این محصولات به پالایش‌گاه‌ها و کارخانه‌های پتروشیمی در سراسر ایران پرداخته‌ایم و در طول این مدت گزارش‌های متعددی از مشکلات متداول کمپرسورها در طول بازدیدهای مختلف دریافت کرده‌ایم که بیشترین و جدی‌ترین آنها مربوط به شکستن و یا کیپ شدن والوها بوده است. ما در هر مورد پس از مشورت و تبادل اطلاعات فنی با مسئولان ماشینری و تعمیرات، به ارائه راه‌حل مناسب پرداخته‌ایم.

در حال حاضر والوهای CPI در واحدهای مختلف پتروشیمی و پالایشگاهی در ایران در سرویس هستند و توانسته‌اند رضایت کامل مسئولان را فراهم آورند.

فرسایش سریع رینگ‌ها، رایدر رینگ‌ها و پکینگ‌ها مشکل دیگری است که با توجه به نوع سرویس و شرایط کاری مثل دما و فشار بروز می‌کند؛
آلیاژهای پلیمری ساخت CPI که به‌صورت انحصاری در یکی از کارخانه‌های این شرکت در انگلستان ساخته می‌شوند دارای مشخصات فنی گوناگونی هستند که آنها را برای کار سخت و دراز مدت مناسب ساخته است.

رینگ‌ها و رایدر رینگ‌های CPI از جنس آلیاژهای پلیمری ویژه، هم اکنون در ایران و بر روی شمار زیادی از کمپرسورها در سرویس قرار گرفته‌‌اند و بسیار موفق عمل کرده‌اند.